Son Güncelleme:
02/07/2020 - 13:32

EKOSAM şemsiyesi altında bilimi topluma yayabilmek için öğrenci topluluğu kurulmuştur.                                                             

                                                                                                                                                                             

EKOSAM Öğrenci Topluluğu Kimdir?

EKOSAM Öğrenci Topluluğu, başta ODTÜ kampüsü olmak üzere ekosistemlerin doğal zenginliğini, biyolojik çeşitliliğini korumayı, öncelikle öğrenciler olmak üzere kampüsü kullanan kişilere kampüsü korumaya yönelik bilgilendirme çalışmaları ile çevre ve doğa temalı etkinlikler yaptırarak bir bilinç oluşturmayı hedefleyen öğrenci topluluğudur.

                                                                                                                                                                                                                                                              

Topluluk Nasıl Oluştu?

Topluluğun ilk temelleri, Doğa Koruma Merkezi Merkezi'nin ODTÜ, Butterfly Conservation (UK), Anima Mundi (IT), Thessaly Teknolojik Eğitim Enstitüsü (GR) ortaklığında yürüttüğü Erasmus+ Stratejik Ortaklıklar çerçevesinde desteklenen Gençlik ve Kent için Doğa Projesi kapsamında oluşturulmuş olup proje bünyesinde doğa rehberliği olgusunu yeniden şekillendiren ve doğa rehberi olarak yetişen katılımcılar tarafından atılmıştır.

                                                                                                                                                                                                                                                                              

Doğa Rehberi Neler Yapar, Neyi Amaçlar?

Doğa rehberi, doğa ile iletişime geçen kişiler olarak bireylerin ve toplumların ekolojik ve kültürel bağlar kurmasını, doğa konusunda farkındalığın artırılmasını sağlarken, gezegenimizdeki hayatı olanaklı kılan doğal süreçleri anlama yeteneği olarak tanımlanan ekolojik okuryazarlığı kazandırır. Ayrıca, ekosistemler ve biyolojik çeşitlilik ile bağ kurmaya, açık havada zaman geçirmeye ve fiziksel aktiviteye yönlendirir. Bu tanım çerçevesinde doğa rehberleri, her yaş grubundan insan ile doğa atölyeleri, botanik çalışmaları ile birlikte halk bilimine yönelik aktivitelerini sürdürmüş, doğa rehberi kimliğine sahip olmak isteyen kişilere de eğitici eğitimleri ile yol göstermiştir. Gerçekleştirilen aktivitelerden en önemlisi, alanında uzman doğa bilimciler, gönüllü doğa rehberleri ve vatandaşların geniş katılımıyla bir maraton şeklinde gerçekleştirilen "TürSay", evrensel adı ile de "Bioblitz" aktivitesidir. Katılımcıların isteği üzerinde ikincisi düzenlenen ve düzenli olarak devam etmesi planlanan bu etkinlikte elde edilen verilere dayanarak, 2018 ve 2019 yıllarına ait TürSay raporu ve yaygın türler kılavuzu oluşturulmuştur. Çevre ve doğa konusunda ilgili, kampüsü koruma ve araştırma bilincini yaymaya hevesli ve aynı hevesi paylaşan insanlarla kaynaşmaya istekli öğrencilerden oluşan EKOSAM topluluğu, TürSay ve doğa rehberleri tarafından oluşturulmuş olan diğer aktivitelerin devamlılığını amaç edinmiştir. Bu amaç doğrultusunda belgesel gösterimleri, arazi etkinlikleri ve eğitimler düzenleyerek doğa koruma bilincinin oluşmasını, ekosistemleri koruma ve tanımaya meraklı kişilerin ilgilerini pekiştirmeyi planlamaktadır.

                                                                                                                                                                              

Etkinliklerimize katılmak için dilediğiniz zamanda 05058427853 numaralı telefondan ya da odtudedoga.ekosam@gmail.com topluluk mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Doğa ile iç içe kalmanız dileği ile.