Uluslararası Projeler

Son Güncelleme:
08/02/2024 - 17:44

Proje Başlığı: EU-H2020-INFRARIA-Network of Leading Ecosystem Scale Experimental AQUAtic MesoCOSM Facilities Connecting Rivers, Lakes, Estuaries and Oceans in Europ and beyond (AQUACOSM-plus)

Proje Hakkında

AQUACOSM-plus, H2020-AQUACOSM projesi ile bağlantılı, AB tarafından finanse edilen bir projedir. AQUACOSM-plus su ekosistemlerinin karşılaştığı ani değişiklikleri etkin bir şekilde ele almayı ve kuzeyden güneye kadar tatlısu ve deniz ekosistemlerini kapsayan deneysel mezokozm tabanlı araştırmalarda uzmanlaşmış bir araştırma topluluğunu bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Proje, çok disiplinli uluslararası geniş bir araştırma topluluğunu, uluslararası işbirliğini, yüksek kaliteli ve yenilikçi Avrupa odaklı araştırma altyapısını destekleyen bir projedir. Aynı zamanda, AQUACOSM-plus, devam eden H2020 AQUACOSM Projesi (2017-2020) ve FP7 destekli ağ MESOAQUA (2009-2012) olan öncüllerinin başarılarının çok ötesine geçmeyi hedeflemektedir.

Proje Süresi: 04/2020- 03/2024

Destek: Avrupa Birliği, Araştırma ve Geliştirme, Bütçe 9,999,563 €

Yönetim: Dr. Jens Nejstgaard (Bilimsel koordinatör), nejstgaard@igb-berlin.de, Dr. Stella Berger (Yardımcı koordinatör), berger@igb-berlin.de

Proje Partnerleri: Proje partnerleri ve partnerlerin Mezokozm sistemlerine www.aquacosm.eu/mesocosms linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir AQUACOSM-plus partneri olarak ODTÜ uluslararası araştırmacılara ODTÜ Mesokozm sistemi ve ODTÜ Limnoloji laboratuvarına erişim sağlayacaktır, ayrıca ziyaretçilere fiziksel, lojistik, teknik ve bilimsel destek verilecektir. Prof. Dr. Meryem Beklioğlu "WP3 (6.2, 9.3)" iş paketine liderlik etmektedir, ayrıca diğer tüm pakerlere katkıda bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için www.aquacosm.eu websitesini ziyaret edebilirsiniz.